ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանն ու ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Արա Սաղաթելյանը դեկտեմբերի 29-ին` Ամանորին ընդառաջ, այցելել են Գեղարքունիքի մարզի ՀՀ ՊՆ N զորամաս եւ կայազորային զինվորական հոսպիտալ:
Խորհրդարանի նախագահին ուղեկցել է Գեղարքունիքի մարզպետ Կարեն Բոթոյանը:
ՀՀ ՊՆ N զորամասում խորհրդարանի ղեկավարը, Ամանորի եւ Սուրբ Ծննդյան առթիվ շնորհավորելով զինվորներին, շնորհակալություն է հայտնել զինծառայողներին, ովքեր, դիմակայելով հակառակորդին, ապահովում են մեր երկրի խաղաղությունը: Արա Բաբլոյանը նշել է, որ երկրի անվտանգության երաշխավորը սահմանապահ տղաներն են, ովքեր իրենց կյանքի գնով անառիկ են պահում հայոց սահմանները:
Զինվորական հոսպիտալ այցի շրջանակում Արա Բաբլոյանը շրջել է տարածքով, ծանոթացել պայմաններին, հետաքրքրվել զինծառայողների առողջական վիճակով: Հոսպիտալի ռազմաբժշկական վարչության պետ, փոխգնդապետ Գայանե Խաչատրյանն Արա Բաբլոյանին ներկայացրել է հոսպիտալի առկա հնարավորությունները, բուժսպասարկման կազմակերպման ընթացքը:

On December 29, ahead of New Year the RA NA President Ara Babloyan and the RA NA Chief of Staff-Secretary General visited the N Military Unit and Garrison Military Hospital of the RA Ministry of Defense.
The Head of Gegharkunik Marz Karen Botoyan accompanied the President of the Parliament.
Congratulating the soldiers on the occasion of New Year and Holy Nativity the Head of the Parliament in the N Military Unit of the RA Ministry of Defense, thanked the servicemen, who facing the adversary ensure the peace of our country. Ara Babloyan has noted that the guarantors of the country’s security are the border guys, who keep the borders of Armenia inaccessible at the expense of their life.
Within the framework of the visit to the Military Hospital Ara Babloyan took a tour in the territory, got acquainted with the living conditions, and got interested in the servicemen’s health. The Head of the Hospital Military-Medical Department, Lieutenant-Colonel Gayane Khachatryan presented the existing possibilities of the hospital and the procedure of the medical service organization to Ara Babloyan.